Chundelaté potěšení    Coton de Tuléar a F.C.I.    Historie    Povaha a vlastnosti    Péče    Napsali o Cotonech    Kdo je Amálka
    Kdo je Bjúty
    Kdo jsme my    Šampioni    Fotogalerie    Štěňátka    Kontakt

 


  Historie 
 
 

Ve  všech  možných  encyklopediích  se dočtete, že Coton de Tuléar je Bavlníkový pes z Madagaskaru, Antidepresivní pes 21. století, Královský pes, Komediant, Klaun.


Toto plemeno psa pochází z ostrova Madagaskar. Nikdo ale nedokáže vysvětlit, jak se na ostrov dostal.

Tradují se dvě legendy:
Podle první v roce 1500 ztroskotala u pobřeží Madagaskaru loď. Všichni pasažéři zahynuli, jen párek bílých psíků se zachránil a doplaval do přístavního městečka Toliary (Tuléar).
Podle druhé legendy se Cotonek dostal na Madagaskar v 18. století na obchodních  lodích  jako  dar  místnímu  králi.  Francouzská  šlechta  si ho velice oblíbila a udělila mu dokonce titul "Královský pes". Prostí lidé tyto psíky chovat nesměli. Ani v současné době si na ostrově Cotona nemůže pořídit kdokoliv.

Pan  Petit,  prezident  Malgašské  kynologické  společnosti,  vysvětluje   původ  tak,  že   první   obchodníci
z  Evropy,  zastávající  na  Madagaskaru  význačné  ekonomické  posty, mohli s sebou přivézt různé typy Bišonků,  aby  jim  tito čtyřnozí přátelé dělali na ostrově společníky. Roku 1653 Etienne de Flacourt, zeměpisec
a guvernér Fort Dauphin, Madagaskar,  zapsal  následující:  " Je  tu  velké  množství  psíků  s  protáhlým čenichem a krátkými nohami, podobných liškám. Někteří jsou bílí. Jsou to odrodilci zde zdomácnělých psů, původem z Francie. Mají krátké uši."

Jiné verze hovoří o tom, že se z Tenerife dostali v 15. století na lodích obchodníků směřujících na Madagaskar a přilehlé ostrovy Bišonci. Z těchto importů vnikl Coton de Reunion, dnes už vyhynulé plemeno, které bylo kdysi velmi známé a rozšířené a bylo základem pro plemeno dnes nazývané Coton de Tuléar. Nádherní psíčci, napůl Evropané, napůl Malgaši, získali první část svého jména díky svému vzhledu - Coton - chomáček bavlny. Druhá část se vztahuje k městu Tuléar, dnes známým spíš pod názvem Toliara, což je přístavní město, odkud se toto plemeno údajně začalo rozšiřovat nejprve po ostrově, poté však po celém světě.

V Evropě se poprvé objevil v roce 1977, na velké výstavě v Paříži. Druhým domovem Cotonků v Evropě je Belgie, která si vzala záštitu nad tímto plemenem.

 

Poslední aktualizace:
11. 07. 2007
webmaster