Chundelaté potěšení    Coton de Tuléar a F.C.I.    Historie    Povaha a vlastnosti    Péče    Napsali o Cotonech    Kdo je Amálka    Kdo je Bjúty    Kdo jsme my    Šampioni    Fotogalerie    Štěňátka    Kontakt

                                                      Péče 


Malý pejsek, jako každé mládě, je hravý a neposedný. Stačí ale pouhá trpělivost k tomu, aby se Cotůnek brzy odnaučil dělat loužičky, kakat na parádním koberci uprostřed obývacího pokoje či kdekoliv jinde v bytě, ohryzávat nábytek nebo koberce. Dále už záleží na tom kterém chovateli, co svému pejskovi dovolí - smutným pohledem vyžadovat "dobroty" ze stolu, chrundit s páníčkem v jedné posteli, ... nebo co pejska naučí - reagovat na povely, skákat přes překážky či krásně a vznešeně chodit a předvádět svůj výstavní zevnějšek. K výchově opravdu stačí jen trpělivost a výjimečně zvýšení hlasu. Budete se divit, jak brzo se pejsek naučí vám rozumět.

Cotoni milují všechno jídlo na světě. Nevyžadují žádnou výjimečnou stravu. Při dodržování základních pravidel - pestrá strava s dostatkem výživných látek a v přiměřeném množství, bude jíst všechno to, co mu dáte.

Srst Cotona vyžaduje každodenní péči. Alespoň deset minut denně. Je třeba srst opatrně pročesat, rozmotat všechny uzlíky, a to tak šikovně, aby to pejska netahalo. Jinak bude utíkat, zlobit, schovávat tlapky, krk, bříško, zadeček a všechna místa, která byste zrovna chtěli pročesávat. Ale nedivme se mu. Nám to taky vadí, když nás někdo tahá za vlasy. Koupání by nemělo být časté, aby se kůže a srst nevysušovaly. Nemusí se stříhat ani jinak upravovat.

Nesmíme zapomenout ani na oči, uši, zuby a drápky. Péče o ně je však naprosto obvyklá, nevyžadují žádný speciální zásah.

Každý pejsek, i když je naprosto zdravý, potřebuje čas od času navštívit veterinárního lékaře - očkování, různá potvrzení apod.

Zodpovědný chovatel si musí uvědomit, že takový pejsek není bezduchá hračka, ale živá bytost, která má svojí duši a způsob žití odlišný od člověka. Pokud to nevyžaduje situace, nebudeme ho nutit dělat něco, co mu není přirozené - např. jíst knedlo-vepřo nebo celý večer způsobně sedět a dívat se na televizi. Prostě jsme se jednou rozhodli, že si pejska pořídíme, tak musíme své pohodlí a lenost hodit za hlavu a vyjít mu vstříc, když nás o něco prosí, a bez mrknutí oka vyhovět jeho potřebám. Budoucí chovatel by si měl také uvědomit, že na děti v tomto směru nebývá spolehnutí - které dítě dokáže samo od sebe (bez příkazu rodiče) odejít např. od nové počítačové hry?

 

 


 

Poslední aktualizace:
11. 07. 2007
webmaster