Chundelaté potěšení    Coton de Tuléar a F.C.I.    Historie    Povaha a vlastnosti    Péče    Napsali o Cotonech    Kdo je Amálka
    Kdo je Bjúty
    Kdo jsme my    Šampioni    Fotogalerie    Štěňátka    Kontakt

 

 Poslední aktualizace:
11. 07. 2007
webmaster

 


  Povaha a vlastnosti 
 

Coton je roztomilý, bystrý, šikovný, živý, inteligentní pes. Miluje svého pána a celou lidskou rodinu, s níž žije. Dá  se  říci,  že  je  na  pánovi  až závislý. Chce se zúčastňovat všeho dění.  Dokáže  dát  najevo,  jak  je  krásný a důstojný, ale je zároveň až šibalsky vychytralý a neustále provokuje ke hrám. Každý jedinec je osobností - neuvěřitelně krásně projevuje radost. Očima, i když na první pohled nejsou vidět, umí sdělit veškeré své pocity. Coton, když vidí, že si potřebujete odpočinout, odpočívá s vámi.

Pod nadýchanou srstí se nalézá drobný pejsek, kterého v případě potřeby klidně schováte i v batůžku.

Je to pes společenský. Miluje volnost, ale neustále vyhledává kontakt s členy rodiny. Samotnému, byť venku na zahradě u domu, mu dlouho dobře není. Proběhne se, prožene všechny vetřelce, prozkoumá všechna zákoutí, zazávodí si s okolo projíždějícím traktorem či motorkou, ale za chvíli mu začne být smutno. Nejraději totiž vyvádí psí kusy s páníčkem.
Je dobrým hlídačem. Zbytečně neštěká, ale jak se něco šustne, už je ve střehu. Dokáže si zjednat respekt i u mnohem větších psů, než je sám. Když v sousedních zahradách bezdůvodně štěkají nebo kňučí psi, byť s desetinásobnou hmotností, "seřve je" a je klid. Jakoby chtěl říct: "Co tu kňouráte, vy hrdinové, já jsem sice malej, ale takovou ostudu své rase nedělám. Koukejte bejt zticha a najděte si jinou zábavu."

V  domě  má  také rád  volnost  (i když  kvůli  svému  pánovi  by  vytrpěl  cokoliv, třeba i krátkodobé zavření v přepravním boxu). Dokáže si sám vybrat hračku a vyprovokovat pána ke hře. Velice brzo se naučí být čistotný, takže v bytě s ním není žádný problém.
Miluje dlouhé procházky přírodou. Stihne pobíhat kolem páníčka, mapovat a prozkoumávat okolí trasy. Jen občas se  zastaví  a  vytahuje  z  kožíšku  větvičku  nebo stéblo trávy, které mu uvízly v bohaté srsti. Je to skvělý turista
a společník - za slunce, za deště, v mrazu, prostě kdykoliv. Jízda autem mu také nečiní žádné problémy.